Zagraniczne praktyki zawodowe część 1
Od 21 października 2023 roku 22 uczniów z naszej szkoły realizuje zagraniczne praktyki zawodowe w ramach projektu nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113206 dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, który jest realizowany we współpracy z grecką organizacją Olympus Education. Głównym celem zagranicznej mobilności edukacyjnej jest zdobycie nowych umiejętności zawodowych, rozwijanie kompetencji językowych i komunikacyjnych wśród uczniów oraz postaw tolerancji dla innych kultur, religii czy stylów życia.
Pierwszego dnia uczniowie przeszli szkolenie BHP, zapoznali się ze stanowiskami pracy jak i wymogami obowiązującymi na terenie przedsiębiorstwa. Mieli również okazję poznać swoich współpracowników, a także regulamin miejsca zakwaterowania. Następnie rozpoczęli wykonywanie konkretnych zadań praktycznych.
W kolejnych dniach praktykanci realizowali program zgodnie ze swoim kierunkiem kształcenia.
Uczniowie o profilu TECHNIK INFORMATYK wykonywali czynności montażowe i serwisowali sprzęt komputerowy. Na przykładzie MS Excel i języka VBA zostali wprowadzeni do języka obiektowego. Porównywali podstawy programowania w kilku językach. Zajmowali się również administracją sieci komputerowej, tworzeniem sieci strukturalnej, montażem szafy rakowej, zaciskaniem przewodów sieciowych, testowaniem i usuwaniem problemów w sieci strukturalnej oraz tworzeniem aplikacji z użyciem formularza UserForm.
Uczniowie o profilu TECHNIK EKONOMISTA zajmowali się analizą danych z wykorzystaniem MS Excel, tworzyli także bazy danych MS Access i konfigurowali je w zależności od potrzeb i wymagań klienta. Wykonywali również zadania z zakresu dokumentowania i ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w bazie danych. Analizowali dane przy pomocy profesjonalnego narzędzia Tabel Przestawnych.
Uczniowie o profilu TECHNIK ANALITYK w czasie swoich praktyk zawodowych przeprowadzili różnego rodzaju analizy w zależności od zleconego im zadania. Przygotowywali próbki wody, ścieków, powietrza i gleby do badań fizykochemicznych na podstawie wyników badań dokonywali oceny jakości powyższych próbek. Wykonywali ocenę jakości surowców, półproduktów, produktów i materiałów pomocniczych na podstawie wyników analiz.
W czasie wolnym, po praktykach uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili okoliczne atrakcje m.in. górskie miasteczko Litochoro znajdujące się u podnóża Masywu Olimpu. Z tego miasteczka, wybrali się na spacer do wąwozu Enipeas, aby na jego końcu odkryć niesamowity wodospad. Kontakt z przyrodą był okazją do kontemplowania piękna natury i odpoczynkiem od komputerów.
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000113206, realizowany przez Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy, w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-1-PL01-KA120-VET-000045508, Program Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.