Z „królewskiego miasta” do „Ziemi Obiecanej”
Przedświąteczną środę – 20.12.17 r. uczniowie kl. II TIN z Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy spędzili w Łodzi. Wycieczka, zorganizowana przez wychowawcę – p. Agnieszkę Pisarkiewicz i nauczyciela przedmiotów zawodowych – p. Sylwestra Jędruszkiewicza, była podzielona na części. Pierwsza przybliżała historię i kulturę Łodzi, druga ukazała możliwości kształcenia po ukończeniu technikum.
Każdy z uczestników wyjazdu odwiedzał wiele razy słynną łódzką „Manufakturę”. Okazało się jednak, że żaden z chłopców nie zajrzał do siedziby właściciela dawnej fabryki bawełny – pałacu Izraela Poznańskiego. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historii Miasta Łodzi. Dzięki przewodnikowi, pani Patrycji Czudak uczniowie poznali historię miasta nazwanego za sprawą powieści Reymonta „Ziemią Obiecaną”. Zwiedzili prywatne i reprezentacyjne pomieszczenia dawnych mieszkańców pałacu oraz sale poświecone słynnym mieszkańcom Łodzi: Władysławowi Stanisławowi Reymontowi, Julianowi Tuwimowi, Arturowi Rubinsteinowi oraz Janowi Karskiemu. Mieli okazję zajrzeć na dawne, przedwojenne łódzkie podwórko, na którym mieszały się kultury i wyznania Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan.
Po uczcie duchowej nastąpił czas na regenerację sił witalnych. W kompleksie gastronomicznym „Manufaktury” każdy wybrał to, co lubi najbardziej. Lody w środku zimy? Czemu nie, „kto bogatemu zabroni”? Kanapki ze słynnej sieci? Na odchudzanie przyjdzie czas po świętach…
Po południu informatycy odwiedzili Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego. Zostali przywitani w sali wykładowej przez wicedyrektora szkoły, p. Mariolę Mirecką. Pracownicy centrum zaprezentowali szeroką ofertę kształcenia, opowiedzieli o historii placówki i systemie nauki w różnych trybach. Po obejrzeniu krótkiej prezentacji uczniowie, podzieleni na trzy grupy zwiedzili szkołę. Zostali zapoznani z bazą dydaktyczną dotyczącą m.in. mechaniki, mechatroniki, gazownictwa. Największe zainteresowanie wzbudziło profesjonalne studio nagrań. W nim można było wcielić się w rolę realizatora dźwięku, lektora, recytatora lub piosenkarza.
Gdy uczestnicy wycieczki dotarli do Łęczycy, „królewskie miasto” powitało ich piękną, świąteczną iluminacją. W mrokach późnego popołudnia rynek rozświetlały dekoracje przypominające o nadchodzących świętach.