Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy
Aleksandra Wasiak  25 stycznia 2021  12:00 

DBI 2021

Porady na piątkę…
Jak radzić sobie z cyberprzemocą

  1. POROZMAWIAJ Z BLISKĄ CI OSOBĄ – POSZUKAJ WSPARCIA I POMOCY

    Rozmowa z przyjacielem bądź zaufaną osobą dorosłą pomoże Ci zapanować nad emocjami i poczuć się lepiej. Omówienie problemu z różnych perspektyw może w wielu przypadkach pomóc Ci ochłonąć i na spokojnie zaplanować kolejne działania.

  2. ZACHOWAJ DOWODY

    Zanim podejmiesz próby usunięcia obraźliwych wiadomości – pamiętaj, że są ważnym dowodem nękania. Zabezpiecz dowody w postaci wydruków lub screenshota (zrzut ekranu).

  3. ZGŁOŚ INCYDENT

    Zwróć się o pomoc do rodziców lub innej zaufanej osoby dorosłej (wychowawcy, pedagoga szkolnego, dyrektora). Pomogą Ci rozwiązać problem i udzielą wsparcia. Skorzystaj z telefonu zaufania 116 111. Jeśli czujesz się zagrożony powiadom policję (cyberprzemoc w świetle prawa jest czynnością karalną)

  4. PROWADŹ ROZMOWĘ NA SWOICH ZASADACH – NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ W SPIRALĘ AGRESJI

    Zachowanie cyberprzemocowe to próba dominacji – nie daj się. To kim jesteś i jak się postrzegasz zależy tylko od Ciebie. Nie pozwól się sprowokować. Zaskocz agresora przyjaznym nastawieniem – to może zmienić ciąg wydarzeń.

  5. ODETNIJ SIĘ OD AGRESORA

    Na wielu portalach społecznościowych możesz zablokować osobę, która Cię prześladuje. Także telefony posiadają funkcję blokowania innych numerów. Możesz również zgłosić się z prośbą do administratora o usunięcie obraźliwych treści lub fałszywego konta – pamiętając aby najpierw zapisać dowody nękania.

    Źródło: www.saferinternet.pl